Piekarnik wolnostojący, w połączeniu z płytą grzewczą albo w zabudowie?

W każdym domu kuchnia wyposażona jest w artykuły gospodarstwa domowego służące do celów kulinarnych. Gotowanie zazwyczaj odbywa się na płycie gazowej lub grzewczej, zaś pieczenie zazwyczaj dzieje się w piekarniku. Urządzając swoją własną kuchnie podejmuje się ważne decyzje dotyczące jej wyposażenia. Musimy zdecydować o wyborze rodzaju sprzętu oraz rozwiązaniach technologicznych związanych z jego montażem. Dotyczy się to również wspomnianego już powyżej piekarnika.

Możemy wybierać pomiędzy dziesiątkami różnych urządzeń. Piekarniki są dzisiaj dostępne jako urządzenia wolnostojące albo w zabudowie w meblach bądź jako urządzenia połączone od razy z płytą grzewczą. Jeszcze kilka lat temu można by napisać, że to ostatnie rozwiązanie jest bardzo popularne. Jednak dzisiaj większość ludzi decyduje się na osobny piekarnik i zupełnie osobno zamontowaną płytę grzewczą, nie w formie kuchenki z piekarnikiem. Dlatego godne polecenia są piekarniki wolnostojące.

Można je kupić w supermarkecie bądź elektromarkecie. Koszty takiego piekarnika to kilkaset złotych. Mają one jednak sporą wadę. W większości przypadków są one na prąd, a energii elektrycznej potrafią zużyć naprawdę sporo. Wiadomo, że z takiego piekarnika korzysta się sporadycznie, zatem koszty prądu nie powinny mieć dużego znaczenia.

Takie piekarniki nie zajmują jednak dużo miejsca i można przechowywać je w zupełnie innym pomieszczeniu, tak, że wizualnie zupełnie nikomu nie przeszkadzają. Każda kuchnia ma swoje określone gabaryty, przez co niektóre rozwiązania są łatwiejsze a inne trudniejsze.